Kapat
  Kapat

Acelemiz yok, hedefimiz liderlik

17.11.2016 Genel

Rekabetin çok yoğun olduğu elektronik perakendeciliğinde Media Markt Türkiye çok önemli bir dönüşüme imza attı. Şirket yeni CEO’su Yenal Gökyıldırım’ın liderliğinde yaklaşık 10 ay önce kendisine yeni bir vizyon ve yol haritası belirledi. Rekabette tüketicinin çok ihmal edildiğini belirten Gökyıldırım, yeni vizyon ve hedeflerinde tümüyle tüketiciye odaklandıklarını söylüyor. Tüketicinin en çok tercih ettiği elektronik perakendecisi olmak için geride bıraktığımız 10 ay içinde kendilerine 2 yıllık bir çalışma planı yaptıklarını anlatıyor. Çalışan eğitiminden daha iyi bir organizasyon kurmaya kadar büyüyoçeşitli alanlarda 9 projeyi barındıran bu planı da hızla uygulamaya aldıklarını dile getiriyor. Gökyıldırım, henüz aradan 1 yıl bile geçmeden aldıkları sonuçlardan memnun. “Büyümemizi hızlandırmayı başardık. Sektörün yaklaşık 2 katı büyümeye başladık. Toplam pazardan da ilave pay aldık. Bu demek ki tüketicinin de gönlünü kazanarak yaptıklarımızın karşılığını görmeye başladık” diyor. Gökyıldırım’ın hedefi, henüz lider olmadıkları pazarda açık ara liderliği ele geçirmek. Bunun için aceleleri olmadığının da altını çizen Media Markt CEO’su Yenal Gökyıldırım, bunu nasıl yapacaklarını Capital’e şöyle anlattı: 
* Yaklaşık 10 aydır Media Markt’ın kaptanısınız. Geldiğinizde şirketi nasıl buldunuz? 
 Media Markt’ı çok uzun süredir tanıyan biriyim. Türkiye’de çeşitli şirketlerde çalışmadan önce benim 15 yıllık bir Philips geçmişim oldu. Philips’teki en son unvanım Kuzey Amerika ve Batı Avrupa Bölge Başkanı idi. Tabii Batı Avrupa’nın en önemli müşterilerinden biri Media Markt’tı. Böylece her 6 ya da 4 ayda bir mutlaka onların genel merkezine gidiyordum. Dolayısıyla Media Markt’ın ne kadar büyük bir şirket olduğunu ve neyi temsil ettiğinin çok farkındaydım. Avrupa’nın açık ara en büyük elektronik perakendecisi. 2015 global cirosu 22 milyar Euro. Bugün 1.000’den fazla mağazası var. 15 ülkede faaliyet gösteriyor. Hemen hemen bütün faaliyet gösterdiği ülkelerde pazar lideri. Türkiye’de de yıllardır gelişimini takip ediyordum. Türkiye elektronik perakendeciliğinde rekabetin çok yoğun olduğu bir pazar. Geçtiğimiz dönemlerde de aşırı rekabet vardı. Fakat Best Buy, EP, ElectroWorld, Darty gibi gelen pek çok yatırımcı ülkeyi terk etti. Bunların yanında yerliler de vardı. Avrupa’nın bile en yoğun pazarıydı rekabet açısından. Zamanla birtakım konsolidasyonların olacağı kaçınılmazdı, nitekim de oldu. Şu anda belli ebattaki oyuncular bu işi yapıyor. Media Markt da 8 yılda Türkiye’de çok güzel işler yaptı. Çok doğru lokasyonlarda mağazalar açıldı, özellikle teknolojik altyapıya çok ciddi yatırımlar yapıldı. Şirket tüm pazarlama iletişimini Türk tüketicisine adapte etmeyi başarmıştı. 
* Peki göreve geldiğinizde sizden beklenti neydi? 
 Türkiye’nin en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakendecisi olmak istiyoruz. Tüketicinin en çok tercih ettiği marka olmak amacındayız. İlk geldiğimde yaklaşık 1,5 ay olabildiğince tabanı dinledim. Şirkette yer alan 20 civarındaki departmanın her birinin yöneticisiyle ve ekipleriyle toplantılar yaptım. Mağaza müdürleriyle bir araya geldim. Bölge toplantıları yaptım. Herkese anket yaptık ve onlara 4 basit soru sorduk: “Ne kalsın, neyi değiştirelim, neyi farklı yapalım ve sizce bizi farklı kılan nedir?” Bu soruların yanıtları sayesinde elimizde epey bilgi toplandı. Bu bilgilere bakarak perakendecilerin birbirleri arasında rekabet etmekten tüketiciyi unuttuğunu gördük. Tüketiciyi merkeze koyarsak, sürdürülebilir oluruz, doğru iş yaparız dedik. Böylelikle vizyonu belirlemiş olduk. 
* Bu vizyonu uygulamak için nasıl bir plan yaptınız? 
 2 yıllık bir plan belirledik, 35 ana proje çıkardık. Bunları eleyip önce 15 ardından da 9 projeye indirdik. 9 projeyi 3’er aylık dönemlere bölerek hayata geçirmeye çalıştık. Nasıl daha iyi bir eğitim verelim, nasıl daha iyi organize olalım, nasıl tüketiciyi merkeze koyalım, reklamlarımız ne olsun, ürün gamımız ne olsun gibi her konuya eğildik. Daha sonra bunları adım adım hayata geçirmeye başladık.